Новини / Світ моди

Телефонна залежність: що таке фоноголізм і як його лікувати

Якщо ви залежні від мобільного телефону, то не має значення, де ви проводите свою відпустку. Ви можете втекти на інший кінець світу, де інший часовий пояс, однак все одно будете постійно перевіряти свій смартфон. Питання в тому, чи можете ви вимкнути свій телефон на день, два, тиждень… і дійсно відпочити від усього? Фоноголізм, чи залежність від смартфона, — все більш поширена залежність в епоху інтернету.

«Проблема не в самих мобільних телефонах, а в наших стосунках з ними», — зазначає Кетрін Прайс у своїй книзі «Як відірватися від свого телефону».

«Ми не замислюємося над тим, чому нам так важко відкласти телефон або хто виграє, коли ми беремо його в руки. Ми не думаємо про те, як впливає на наш мозок те, що ми годинами сидимо у смартфоні, або про те, що пристрій, який повинен з`єднувати нас з іншими, насправді віддаляє людей один від одного», — йдеться в книзі.

Ніхто не каже, що ми повинні колективно позбутися своїх телефонів. Йдеться лише про встановлення меж. Як і в будь-яких здорових стосунках.

Чому ми залежні від смартфона?

Емоції

«Якби в минулому хтось заявив, що за п`ять хвилин зміг відчути себе щасливим, сумним, схвильованим, тривожним, зацікавленим, розчарованим, знехтуваним, важливим, самотнім, радісним і глибоко пригніченим, він неодмінно почув би відповідний діагноз», — говорить Кетрін Прайс.

Сьогодні ж ці емоції викликаються миттєво, коли ми користуємося смартфоном. Прайс стверджує, що телефон — це як скринька Пандори з емоціями. Факт. Ми можемо отримати любовне текстове повідомлення, голосове повідомлення, яке нас засмучує, і водночас запрошення на найочікуванішу вечірку року. Скільки різних настроїв одразу!

Система винагород

Чому з кожним роком все більше людей тягнуться до свого смартфона все частіше і все більш нав`язливо? Психологи вивчали цей феномен, і Кетрін Прайс пояснює:

«Зовсім не постійність робить нас залежними, а непередбачуваність, притаманна кожному додатку. Коли ми перевіряємо свій телефон, час від часу ми знаходимо щось приємне: приємне повідомлення, СМС від друга, цікаву інформацію. Під впливом ін`єкції дофаміну ми починаємо асоціювати акт перевірки телефону з отриманням винагороди».

Все зрозуміло! Хто не любить винагороди, підніміть руки!

Заспокоєння

Доведено, що коли ми відчуваємо тривогу або страх, використання мобільного телефону заспокоює нас. Наприклад, стоячи в черзі до лікаря, ми часто рефлекторно тягнемося до смартфона, занурюючись у віртуальний світ. Додайте до цього феномен, описаний як FOMO, або страх щось пропустити (страх соціальної ізоляції). Люди завжди страждали від ізоляції, а соціальні мережі пропонують унікальну можливість бути «в темі». Тут і зараз. Хоч це й ілюзія. До того ж, щоб стежити за подіями, потрібно багато часу, і неможливо відстежити їх усі. Звідси й розчарування.

У книзі «Розсіяний розум» нейробіолог Адам Газелі та психолог Ларрі Розен припускають, що телефони можуть задовольнити еволюційно сформовану потребу в інформації. Однак наслідком цього є також зниження концентрації, уваги, а потім і втома мозку. Ми можемо безліч разів починати читати текст, а сторонні посилання, реклама тощо у той самий час знову і знову відволікатимуть нас і змушуватимуть заглиблюватися в додатковий контент. Неможливо відокремити зерно від полови, тому ми водночас засмічуємо свій мозок інформацією, без якої легко могли б обійтися.

Як зменшити залежність від смартфона?

Кетрін Прайс пропонує чудові рішення щодо того, як зменшити залежність від смартфона, які можна почати використовувати одразу. Ось, наприклад, цифрова відпустка. Щоп`ятниці Прайс та її близькі відкладають свої телефони на 24 години. Вони вечеряють, розмовляють, проводять час разом та насолоджуються компанією один одного. Кетрін ділиться з читачами емоціями, які викликає у неї цифрова відпустка:

«Я відчуваю себе здоровішою і більш заземленою в реальності, ніби я відновила зв`язок з частиною себе, яку я навіть не помічала, яку втратила».

Спробувавши повторити цей досвід, ви можете спочатку відчувати хвилювання і страх, що станеться щось погане чи важливе, а ви не дізнаєтеся про це. Однак правда у тому, що, окрім телефона, у вас майже напевне є ноутбук, на який вам можуть написати, якщо станеться щось справді важливе. Також ви завжди можете зробити виняток і прийняти важливий дзвінок. Головне завдання — навчитися розставляти пріоритети.

Ще одна порада — не користуватися ноутбуком чи телефоном перед сном, адже це може призвести до погіршення якості сну, перевантажити мозок і завадити йому налаштуватися на відпочинок тощо. Якщо ви сумніваєтеся у можливості проконтролювати себе самостійно, скористайтеся опцією блокування, наприклад, Instagram після певного встановленого часу — тоді для того, аби продовжити користуватися соцмережею, вам доведеться отримати пароль від іншої людини, з якою ви домовитеся про це заздалегідь. Також зменшити час у соцмережах допомагають нагадування про те, скільки часу ви там провели — часом цифра може шокувати настільки, що вам ще декілька днів не захочеться брати телефон до рук.

Коли йдете у відпустку, налаштуйте автовідповідач на електронну пошту і СМС, щоб відповідати на всі повідомлення і дзвінки, коли повернетесь. Це допоможе вам знизити тривожність через те, що ви щосекунди можете пропустити щось важливе, і налаштуватися на момент «тут і зараз» — зрештою, в нашому житті немає нічого важливішого за цей момент.

За матеріалами ELLE Poland


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *