Новини / Світ моди

Як швидко розпізнати у партнері нарциса та чим загрожують стосунки з ним

Про те, чим загрожують стосунки з нарцисом та як швидко розпізнати такого партнера, розповідає психологиня, тренерка, експертка у психології комунікації, яка займається дослідженнями впливу емпатії та емоційного інтелекту на психологічний добробут і близькі стосунки, Олена Хіль.

Є кілька характеристик, які зазвичай асоціюються з нарцисизмом: надмірне відчуття власної значущості, потреба в постійному захопленні та увазі, брак співпереживання іншим, а також нездатність справлятися з критикою або відмовою. Проте нарцисизм є складним феноменом, і не кожен, хто має певні риси, буде мати нарцисичний розлад особистості.

Історія кохання з нарцисом спочатку може бути захопливою, але в більшості випадків її буде важко підтримувати з часом, оскільки особливості нарциса спричиняють нездорову динаміку у стосунках. Взаємини з нарцисами відрізняються високим рівнем маніпулятивності та контролю.

Кадр із фільму «Газове світло»

Чому людина стає нарцисом?

Розвиток нарцисичної поведінки складний і спричиняється комбінацією біологічних, психологічних та соціальних факторів. Важко назвати одну конкретну причину, наразі існує кілька наукових пояснень розвитку такої поведінки.

Одна з теорій полягає в тому, що це результат тривожного типу прив’язаності в дитинстві. Діти, які не отримали адекватної емоційної підтримки від своїх батьків, можуть розвинути нарцисичну поведінку як спосіб подолання незахищеності.

Інша теорія говорить, що це результат травматичного фізичного або емоційного насильства в дитинстві. Ці переживання можуть на все життя залишити слід та провокувати потребу контролювати своє оточення, щоб почуватися в безпеці.

Деякі дослідження вказують на генетичне підґрунтя виникнення та розвитку нарцисичних рис у дитини. Існує помірна успадкованість нарцисичних проявів, іншими словами, частина поведінки зумовлена генетичними факторами.

Соціалізація та культура також відіграють роль у розвитку нарцисичних рис. Можна навчитися бути нарцисом, спостерігаючи та переймаючи поведінку у сім’ї, в культурі чи суспільстві, де високо цінується самореклама та самозвеличення.

Чи закохуються нарциси?

Людина з нарцисичними рисами може закохатися, проте не так, як інші. Їх, як правило, приваблюють унікальні, талановиті люди або люди з високим статусом, яких вони можуть ідеалізувати, хоча коли партнер не виправдовує їхніх сподівань, любов перетворюється на знецінення і навіть презирство, і стосунки припиняються.

Кадр із фільму «Білий олеандр»

Якщо відносини є тривалими, надмірна потреба нарциса в контролі робить їх надзвичайно виснажливими через:

Газлайтинг — нарциси можуть маніпулювати своїми партнерами та обманювати їх, щоб зберегти владу та контроль у стосунках, заперечувати правду або спотворювати реальність, щоб заплутати та дезорієнтувати свого партнера, змушуючи сумніватися у власній пам’яті, сприйнятті та розсудливості.

Емоційне насильство — використання емоційних маніпуляцій та образ, приниження, висміювання та критика, провокування відчуття провини або сорому за висловлення власних потреб і думок, щоб контролювати та залякувати своїх партнерів.

Відсутність емпатії — нарциси можуть бути не в змозі співпереживати своїм партнерам, через що їм складно зрозуміти або повірити у почуття своїх партнерів.

Гру в жертву — вони часто грають роль жертви, щоб отримати співчуття та уникнути відповідальності за власні дії. Можуть звинувачувати своїх партнерів у власних проблемах і змушувати їх почуватися винними за будь-які конфлікти чи проблеми у стосунках.

Ізоляцію — заради контролю нарциси докладають зусиль, щоб ізолювати своїх партнерів від друзів і родини. Вони можуть перешкоджати або забороняти своїм партнерам вести соціальне життя чи незалежну діяльність.

Всі ці особливості поведінки можуть зробити стосунки токсичними, змушуючи їхніх партнерів відчувати себе збентеженими та емоційно виснаженими. Проте нарцисизм є складною рисою особистості, і деякі люди з нарцисичними рисами можуть мати сильну схильність маніпулювати іншими, тоді як інші — меншу.

Кадр із фільму «У ліжку з ворогом»

Як на побаченні дізнатися, чи є людина нарцисом?

Досить складно визначити, чи є хтось нарцисом на основі першого чи навіть кількох побачень, однак ви можете спробувати розпитати партнера: 

1) Про випадок, коли його хвалили чи критикували. Ви побачите, як людина реагує на слова інших і чи має вона тенденцію реагувати гнівом чи агресією на критику.

2) Про те, як він допомогав комусь іншому. У вас буде уявлення про рівень емпатії людини та про те, чи має вона схильність до егоцентризму або зосередженню на власних потребах.

3) Про досягення і про те, чим він пишається. Ви зможете почути, чи не перебільшує людина свої досягнення і чи не надмірно вихваляється.

Ці запитання вказують напрям, і, звичайно, люди можуть по-різному реагувати в різних ситуаціях. Не завжди легко визначити, чи є у людини нарцисичні схильності, до того ж кожен із нас — унікальна особистість, і у кожного нарцисизм присутній у різній концентраціі. Нарцисична поведінка більшою мірою є навченою, а не вродженою, і завжди є шанс, що нарцис може змінитися, розвинути більш здорове відчуття власної гідності та емпатії, навчитися будувати кращі стосунки з іншими, але це вимагає багато внутрішньої роботи та бажання.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *