Інтерв’ю з першими леді та джентльменами для осіннього номера ELLE-Україна
Новини / Світ моди

Інтерв’ю з першими леді та джентльменами для осіннього номера ELLE-Україна

У своїй промові на відкритті цьогорічного Саміту, присвяченого безпеці дітей, Перша леді України наголосила: «Збройні конфлікти та війни тривають у більшості регіонів світу. І коли діти гинуть де завгодно, це виклик усім правам людини». Тематичні панелі, зокрема, торкалися питання безпеки дітей під час війни, у сім’ї, у школі, у віртуальному просторі, у довкіллі. «Болюча тема для України, де російські агресори щодня вбивають і калічать дітей і вже викрали 19 тисяч наших маленьких громадян. Але хоч війна триває і залишається найбільшим горем України, наша держава зосереджена не лише на собі, а й на пошуку нових рішень для подолання глобальних загроз і викликів. Адже безпека дітей багатовимірна», – зазначила Олена Зеленська.

Цьогорічний саміт відвідали перша леді Гватемали Лукресія Пейнадо; перша леді Естонії Сір’є Каріс; дружина прем’єр-міністра Данії Бо Тенгберг; перша леді Литви Діана Науседєне; перша леді Сербії Тамара Вучич; перший джентльмен Словенії Алеш Мусар; перша леді Фінляндії Сюзанна Іннес-Стубб; і дружина прем’єр-міністра Белізу Россана Брісеньо.

Під час зйомок обкладинки ми мали можливість ближче познайомитися з нашими поважними гостями. Музей хлібопекарства у Софії Київській, де проходила символічна виставка «Мистецтво — найвища форма надії», виявився ідеальним місцем для пошуку відповідей на ключові питання: як наші гості формують імідж своїх країн. через м’яку силу, чому важливо проводити такі ініціативи, як Саміт перших леді та джентльменів, і як вони сприймають свою особисту місію?

Olena Zelenska, First Lady of Ukraine

Варто почати з того, що таке м’яка сила. Згідно з класичним визначенням автора терміну Джозефа Найя, це здатність досягати результатів шляхом співпраці, добровільної участі та взаємної доброї волі учасників. Це контрастує з жорсткою силою, яка передбачає силу або плату — те, що Росія, зокрема, постійно використовує, залякуючи своїх так званих союзників.

Таким чином, м’яка сила – це не лише культура та дипломатія, і кожна країна будує свій індекс м’якої сили по-своєму. Наприклад, Швеція зазвичай займає високі оцінки в глобальних рейтингах завдяки своїм гуманітарним цінностям: інновації та боротьба зі зміною клімату складно вплетені в модель держави добробуту. Це все про м’яку силу: дружнє ставлення до навколишнього середовища підкреслює позитивний імідж країни.

Зараз Україна активно нарощує свою м’яку силу. Цього року було створено Глобальну коаліцію українознавців, яка об’єднує всі українознавчі програми в університетах світу та розробляє нові, щоб студенти та майбутні науковці могли отримувати об’єктивну інформацію про нашу країну та передавати її далі. Приєднання України до Коаліції шкільного харчування також підвищує наш індекс, сприяючи загальному добробуту.

Дії перших леді та джентльменів впливають не лише на імідж, а й на ВВП їхніх країн. Ми знаємо це напевно завдяки дослідженню, проведеному цього року глобальною консалтинговою компанією Brand Finance, яка займається оцінкою брендів. Згідно з їхніми висновками, вплив перших леді та джентльменів на м’яку силу країни становить 35%. Це означає, що ми маємо всі інструменти, щоб на третину сформувати сприйняття наших країн у світі. Крім того, дослідження показало, що збільшення глобального індексу м’якої сили завдяки ініціативам перших леді та джентльменів може призвести до зростання ВВП до 1,22 мільярда доларів.

За минулий рік Україна набрала найбільшу кількість балів серед усіх країн у Global Soft Power Index. Це, зокрема, результат нашої діяльності. Показник того, що діалог людства, який лаконічно можна назвати м’якою силою, ефективніший за тиск ворога.

Саміт перших леді та джентльменів, безсумнівно, сприяє м’якій силі держави, оскільки представляє, принаймні, дуже ефективну міжнародну мережу. Наприклад, цього року до нас вперше приєдналися мої колеги з Латинської Америки, перші леді Белізу та Гватемали. Це означає позитивний зсув у дипломатичних відносинах із цим регіоном. Для своїх країн (і я це наводжу як приклад, не лише для них) формується імідж України як країни, яка дбає про безпеку не лише українських дітей, а й дітей у всьому світі. Країна, яка робить усе можливе, щоб захистити їх не лише від ракет, а й від психологічного знущання. Країна, яка захищає своє довкілля — екологія була наскрізною темою Саміту. Зрештою, країна, діти якої мають стійкість, може продовжувати танцювати, незважаючи на шрами, які війна залишила на їхніх тілах. Я вдячний усім моїм колегам за спільну роботу, щоб продемонструвати цю Україну — країну, яка говорить мовою людства.

В Україні, США та Фінляндії діти стикаються з цькуванням у школі — виражається різними мовами та з різних причин, але механізм залишається тим самим. Фінляндія накопичила великий досвід у боротьбі з цією проблемою; звичайно, ми не повинні «винаходити колесо», коли ефективні механізми вже діють. Естонія перевершує кібербезпеку — її представники виступали на саміті; Японія лідирує за показниками здоров’я дітей. Однак жодна країна не може одночасно вирішити всі виклики, особливо в умовах повномасштабної війни. Тому найкращим рішенням є запозичення та використання позитивного досвіду партнерів, а не лікування власних ран там, де ми можемо їх уникнути.

Ми вже маємо потужний приклад такої співпраці — медичне партнерство, започатковане на минулорічному Саміті. Зараз у ньому бере участь 17 країн і 44 іноземні медичні установи, які стали партнерами наших лікарень, у тому числі дитячих. Наші медичні працівники можуть консультуватися з колегами по всьому світу, проходити стажування та отримати науковий досвід. Уявіть, що в Україні працюють лікарі з найкращих лікарень світу — ця співпраця безцінна.

Зараз Україна перебуває у дуже складній ситуації: потрібно захистити дітей як від побутових, так і від соціальних загроз, а також від небезпек з боку держави-агресора. Ми повинні захистити їх від щоденних бомбардувань і ракетних атак, а також від викрадень. Дев’ятнадцять тисяч — щонайменше — наших дітей вивезено з тимчасово окупованих територій до Росії. Ще одним прикладом міжнародного партнерства, яке вже діє, є Міжнародна коаліція за повернення українських дітей, альянс країн, яким не байдуже та які допомагають у переговорному процесі з російськими терористами.

На Саміті у нас був виступ Френсіса Фукуями, відомого футуриста та економіста. Він зазначив, що вкладає багато часу та зусиль, щоб допомогти молодому поколінню в Україні, назвавши це найбільш повноцінним досвідом у своєму житті. Хотілося б, щоб уся світова спільнота діяла так, об’єднавшись навколо безпеки дітей.

Один із результатів було оприлюднено на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку під час окремого заходу Саміту. Це була спільна декларація учасників Саміту — моїх колег, перших леді та джентльменів — яка окреслює ключові пріоритети безпеки дітей: під час збройних конфліктів, у сім’ях, у школі та в кіберпросторі. Ці пріоритети, по суті, визначили основні панелі Саміту.

Однак цей документ не є просто декларативним, як багато міжнародних документів у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання та розробила експертний документ, який узагальнює наш важкий досвід реагування на виклики війни для безпеки дітей. Його може використовувати будь-яка країна світу, яка зараз стикається з військовим конфліктом або може зіткнутися з ним у майбутньому. Його також можна застосувати до інших загроз, наприклад стихійних лих. У нас школи руйнують російські ракети, а деінде загрожують, наприклад, торнадо. В обох сценаріях дітей потрібно рятувати з-під руїн, а їхнім батькам потрібна психологічна підтримка. Ми дізналися і продовжуємо вивчати це в режимі реального часу. Хочеться вірити, що ці практичні рекомендації допоможуть врятувати дітей у всьому світі, оскільки їхні країни вже мають для цього інструменти.

Чому для нас так важливо, щоб документ був ефективним? Оскільки за останні три роки ми побачили, наскільки крихкими можуть бути міжнародні угоди, навіть найкращі, перед лицем реальних загроз. Чи можна говорити про те, що Конвенція ООН про права дитини діє, коли держава-член ООН, терористична держава Росія, вбиває та викрадає українських дітей? Напевно ні. Тому потрібні нові політики та нові домовленості щодо того, як діяти.

Ми обговорювали це на Генеральній Асамблеї ООН, яка завжди збирає разом ключових політиків, міжнародних організацій, громадянське суспільство та дипломатів — усіх тих дорослих, чиїм основним обов’язком є ​​захист дітей. Сподіваюся, ми зможемо консолідувати необхідні зусилля на міжнародній арені.

Suzanne Innes-Stubb, First Lady of the Republic of Finland

Люди часто недооцінюють значення м’якої сили. Ви можете мати всю владу в світі, але в кінцевому підсумку це те, що люди сприймають вас або вашу країну. Росія, наприклад, зараз не має великої кількості м’якої сили. Натомість в Україні. А робота, яку проводить Олена Зеленська, — це м’яка сила в найкращому вигляді. У результаті ваша країна відома в усьому світі не лише своєю мужністю та стійкістю, але й співчуттям, теплотою та відкритістю свого народу.

Ніщо так не заслуговує на нашу любов і захист, як діти. Будь-які інвестиції в їхній добробут – це інвестиції в майбутнє. Але, особливо у воєнний час, часто втрачаються дитячі голоси. Ми повинні забезпечити, щоб майбутні покоління виросли здоровими, збалансованими та освіченими громадянами, які роблять позитивний внесок у суспільство. Коли діти ростуть у безпечному середовищі, у них більше шансів процвітати та допомагати будувати більш стабільний і мирний світ. Ключову роль у цьому завданні відіграє освіта. Зараз у Фінляндії навчаються близько 9 тисяч українських дітей. Ми щасливі, що змогли підтримати Україну, забезпечивши безкоштовну освіту для цих дітей, щоб одного дня вони змогли успішно повернутися до демократичної, процвітаючої та незалежної України.

У Фінляндії ми знаємо, що означає боротися за незалежність. Маючи понад 1300 кілометрів кордону та нашу власну історію воєн з Росією, ми маємо величезне співчуття до українців у цій жахливій ситуації. Фінляндія є одним із найсильніших прихильників України.

Для мене велика честь брати участь у Четвертому саміті перших леді та джентльменів і демонструвати підтримку Фінляндії Україні.

Suzanne Innes-Stubb, First Lady of the Republic of Finland, Sirje Karis, First Lady of the Republic of Estonia

Вплив перших леді та джентльменів може поширюватися далеко за межі традиційної дипломатії. Завдяки адвокації та спільним ініціативам ми можемо підтримувати справи, які мають глибокий резонанс за кордоном, такі як підвищення обізнаності про психічне здоров’я, підтримка інклюзивних освітніх можливостей і заохочення особистісного зростання. Це дозволяє нам проектувати наші цінності, ідеали та культуру для розвитку доброї волі та зміцнення партнерства.

Ось чому, як перша леді, я виступаю за психічне здоров’я та благополуччя дітей і молоді. Сьогодні, коли психічне здоров’я молодих людей є однією з найбільших проблем у нашому суспільстві, ми повинні докласти ще більше зусиль, щоб наші діти могли рости та навчатися в безпечних місцях. Діти та молодь є одними з найуразливіших у наших суспільствах. Їх захист є спільною відповідальністю, яка долає кордони, оскільки їхній добробут визначає наше майбутнє. У глобальному масштабі проблеми схожі, і ми можемо знайти рішення разом.

Проте сьогодні ми не можемо забувати, що найважливішим нашим колективним зусиллям має стати припинення агресії Росії проти України. Ми майже щодня стаємо свідками військових злочинів, коли Росія бомбить школи, дитячі майданчики та лікарні. Ми не можемо заспокоїтися, поки депортовані в Росію діти не повернуться в сім’ї. Діти є серцем кожної нації, і, захищаючи їх разом, ми не лише розвиваємо їхній потенціал, але й підтримуємо більш співчутливий світ. Естонія залишатиме на міжнародному порядку денному питання українських дітей, які постраждали від війни, зокрема дітей депортованих.

Я глибоко захоплююся Оленою Зеленською не лише за те, що вона лідер, але й за її відданість дітям та їх безпеці, що справді надихає. Об’єднавшись, ми можемо вплинути на позитивні зміни в глобальному масштабі. Я вдруге відвідую Саміт перших леді та джентльменів тут, у Києві, і мені приємно поділитися своїми думками про безпеку в освіті на прикладах з Естонії. Цей форум також сприяє міжкультурному розумінню та допомагає будувати цінні партнерства.

Естонія підтримує Україну з першого дня початку повномасштабної російської агресії, і ми продовжуватимемо нашу підтримку, поки це буде потрібно.

Dr Aleš Musar, First Gentleman of the Republic of Slovenia

Захист дітей – це захист нашого майбутнього. Це наш обов’язок передати наші цінності та нашу спадщину через покоління. Оскільки небезпека для дітей не поважає міжнародних кордонів, наші дії також повинні бути співробітницькими, незалежно від країни, де ми перебуваємо.

Кожна дитина має право жити в мирі та безпеці. Діти України позбавлені цього права. Я вчора приїхав з Ізмаїла, де наша гуманітарна організація ITF проводить проект психосоціальної підтримки дітей (м. Ізмаїл Ізмаїльського району та Херсонської області за підтримки урядів Словенії та США, як частина пілотного проекту «Турбота про психічне здоров’я та психосоціальна підтримка дітей та їхніх сімей», який реалізує ГО «Жива-Я» — ред.).

Внутрішнє переміщення, відсутність батьків (здебільшого вони в армії), нездатність сімей впоратися з ситуацією – це ті проблеми, де ми всі разом повинні допомогти розробити систему, яка розпізнаватиме, коли діти знаходяться в проблеми та надайте їм допомогу через консультації. Це те, що ми намагаємося зробити. І ми повинні і можемо це зробити, щоб захистити майбутнє українських дітей і українське майбутнє загалом, про що ми говорили раніше.

Безпека дітей – це всесвітня тема. Ми б обов’язково відвідали будь-який саміт на цю тему, у будь-якій точці світу, якби запросили. Але я вважаю надзвичайно важливим те, що ми приїхали для цього до Києва. Не лише тому, що діти в Україні перебувають у особливій небезпеці у цій війні, але щоб продемонструвати нашу солідарність з ними, щоб показати, що ми небайдужі до того, що тут відбувається, до дітей, яких переміщують, викрадають, поранюють і вбивають. Ми (перші леді та джентльмени — ред.) займаємо неформальні позиції. Наші ролі здебільшого не чітко визначені. Нас усіх об’єднує те, що ми служимо своїм країнам. Наша роль полягає в тому, щоб підтримувати політику наших подружжя, незалежно від того, є вони президентами чи прем’єр-міністрами, і висловлювати свої погляди на певні питання, що стосуються наших країн. Те, що роблять перші леді та джентльмени, впливає на імідж наших країн. Це називається м’якою силою. Тут дуже чітко видно, що Словенія підтримує Україну в цій жахливій війні, і це теж одна з причин, чому я тут.


​​Tamara Vučić, the First Lady of the Republic of Serbia

Я вважаю, що кожен із нас, кожен громадянин окремо, чим би він не займався, відіграє важливу роль у представленні своєї країни. Куди б ми не пішли, що б не робили, нас неодмінно розглядають крізь призму нашого походження. Зрештою, ми є законними представниками наших держав, тому за людьми та країною, з якої ми походимо, спостерігатимуть і тлумачитимуть на основі нашої поведінки. Якщо ми додамо до цієї картини відповідальність, яку несе роль першої леді чи джентльмена, незалежно від того, визначена вона інституційно чи ні, плюс підвищену видимість і частоту зустрічей і контактів, лише тоді ми зможемо побачити можливість і потенціал м’яка сила через діяльність і співпрацю між першими леді та джентльменами.

Раніше ця роль мала більш протокольний характер. Потім воно почало змінюватися протягом десятиліть, залежно від готовності та волі осіб на цій посаді активніше залучатися та робити свій внесок у створення кращого та гуманнішого суспільства.

Сьогодні я вважаю багатьох перших леді та джентльменів, які досягли успіху у своїх професіях і готові додатково залучити свої знання, досвід, енергію та час, щоб поставити їх на службу дипломатичній діяльності, співпраці та налагодженню мостів між народами та країнами.

Особистий контакт — це все, не лише в дипломатії, а й у політиці. Як дипломат, я вбачаю найбільшу силу таких зустрічей саме в особистому контакті. Я підтримую Саміт, який вже вчетверте відбувається в Києві, з першої хвилини, коли Олена Зеленська його представила і запропонувала. Я усвідомлюю важливість співпраці в рамках платформи, яка збирає людей, готових пропонувати та забезпечувати зміни на краще.


Rossana Briceño, spouse of the Prime Minister of Belize

Коли перші леді та джентльмени відстоюють справи, які відповідають глобальним пріоритетам, вони демонструють відданість своєї нації бути відповідальними, готовими до співпраці та співчутливими членами міжнародної спільноти. Як дружина прем’єр-міністра Белізу, я глибоко усвідомлюю свою відповідальність не лише представляти погляди мого чоловіка та його адміністрації, але й втілювати дух Белізу та його народу. Тому завдяки моїм діям, ініціативам і партнерству з іншими країнами я служу відображенням цінностей і пріоритетів моєї нації, за допомогою яких я прагну створити позитивний і точний імідж Белізу у світі.

Хоча кожна країна має свій унікальний підхід до безпеки дітей, наші проблеми не завжди унікальні. Тому, коли ми об’єднаємо зусилля, ми зможемо краще вирішувати ці виклики, які жодна країна не може вирішити поодинці. Працюючи разом, ми надаємо можливість ділитися нашими знаннями, ресурсами та найкращими практиками для створення систем захисту, які є більш стійкими та ефективними для забезпечення благополуччя дітей у всьому світі.

Коли ми об’єднуємося, щоб забезпечити захист дітей, ми посилаємо переконливе повідомлення про те, що, незалежно від того, звідки вони, їхня безпека та благополуччя завжди повинні залишатися основним аспектом місії кожної нації.

Завдяки цій шановній платформі, започаткованій в Україні, перші леді та джентльмени можуть спілкуватися з різноманітною аудиторією як усередині країни, так і за кордоном, таким чином розвиваючи тривалі стосунки, які виходять за межі простих політичних чи дипломатичних зв’язків. Тому, беручи участь у 4-му саміті перших леді та джентльменів, ми допомагаємо створити позитивний вплив за межами наших кордонів, демонструючи нашу відданість глобальній солідарності та спільному процвітанню.

Моя головна мотивація поїхати до країни, у якій ведеться війна, щоб взяти участь у Саміті, випливає з моєї непохитної відданості безпеці та благополуччю дітей. Моя місія полягає в тому, щоб пролити світло на поточні виклики, а також прислухатися до досвіду інших і вчитися на них, гарантуючи, що ми постійно вдосконалюємо наші стратегії.


Bo Tengberg, spouse of the Prime Minister of Denmark

По-перше, я вважаю, що діти — це найдорожче, що у нас є, і в них наше майбутнє — не тільки їхнє, а й наше. Маленькі діти беззахисні та невинні, тому, звичайно, наш обов’язок піклуватися про них і захищати їх. Ми всі розуміємо, що небезпеки не мають кордонів і приходять з різних сторін.

В Україні – це, перш за все, війна і все, що з неї випливає. Говорячи про психічне здоров’я, нагадуючи тему минулорічного Саміту, війна через різні травматичні події вторгається в свідомість і душу дітей, впливаючи на їх мислення. Тому дуже важливо піклуватися про них, не допустити цих жахливих переживань і лікувати тих, хто постраждав від війни.

Я особисто брав участь у панелі, присвяченій загрозам, які несе дітям кіберпростір. Він має багато переваг, але небезпеки дуже серйозні. Тому важливо наголосити на великій відповідальності творців контенту під час створення медіа для дітей — будь то фільми, телебачення чи онлайн-платформи.

Саміти важливі. Платформа перших леді та джентльменів надає простір для змістовного діалогу. Як перші леді та джентльмени ми можемо брати участь у цьому діалозі, надихати та привертати увагу до цих важливих тем. Це дуже гарний привід побудувати добрі особисті відносини, які дуже важливі в нашому світі. Такі зустрічі, в тому числі Київський саміт, дуже допомагають зміцненню відносин між країнами і між людьми. Звичайно, як і всі мої колеги, хочу зазначити, що я тут, у вашій країні, у час війни, щоб щиро вболівати за Україну.

Diana Nausėdienė, First Lady of the Republic of Lithuania

Роль першої леді в Литві є громадською та соціальною, спрямованою на представлення Литви в усьому світі та просування імені та впізнаваності країни. Успіх Литви базується як на активній участі, так і на м’якій силі. Дослідники соціальних наук описують сфери та сферу відповідальності перших леді та джентльменів як широкі, безсумнівно, охоплюючи всі вісім стовпів м’якої сили: бізнес і торгівлю, управління, міжнародні відносини, культуру та спадщину, ЗМІ та комунікацію, освіту та науку, людей і цінностей, а також стабільне майбутнє.

Індекс м’якої сили став невід’ємною частиною порядку денного ООН. Крім того, це важливий показник для оцінки виконання Цілей сталого розвитку. Партнерство між першими леді та першими джентльменами виходить за рамки розвитку політичних, економічних і культурних відносин. Він також відіграє вирішальну роль під час гуманітарних криз. Від демонстрації солідарності під час землетрусу в Туреччині до обміну досвідом із Польщею щодо вирішення проблем, з якими стикаються люди з обмеженими можливостями. Унікальним прикладом багатосторонньої співпраці є Український центр у Литві, який ми відкрили та підтримуємо разом з Оленою Зеленською. Центр надає українським родинам психологічний супровід, а також соціальні, освітні та культурні послуги, поєднуючи м’яку силу зі зусиллями державних органів, наукових і культурних установ, неурядових організацій та міжнародних партнерів. У липні 2023 року під час Саміту НАТО у Вільнюсі діяльність Українського центру була представлена ​​не лише дружинам та партнерам лідерів країн-членів та партнерів НАТО — першим леді та джентльменам, а й усій міжнародній спільноті. Я твердо переконаний, що перші леді та джентльмени повинні об’єднатися, щоб сприяти діалогу та ефективним рішенням глобальних гуманітарних проблем за допомогою м’якої сили, партнерства, публічної дипломатії, обміну знаннями та спільних ініціатив.

Благополуччя дітей є спільною метою для всіх нас. Я щиро вірю, що м’яка сила, солідарність і гуманізм стануть потужною протиотрутою проти жорстокої машини війни, прокладаючи шлях до ефективних рішень, які забезпечать стале майбутнє для нашого спільного світу.

Україна бореться не тільки за свою свободу і незалежність, а й за свободу і незалежність усієї Європи. Україна захищає свій суверенітет, спільні людські цінності та саму демократію. Стійкість і порядок завтрашнього світу повинні ґрунтуватися на принципах міжнародного права. З цієї причини моя країна є однією з найактивніших прихильників України. У кожного з нас є унікальний голос, який ми можемо використовувати, щоб виступати за процвітання та прогрес, за щасливе дитинство для всіх. Я обираю виступати за дітей, за майбутнє і за життя. Закликаю все міжнародне співтовариство стати разом з Україною на бік Правди і Добра.


Lucrecia Peinado, First Lady of the Republic of Guatemala

Перші леді та джентльмени, наша м’яка сила може сильно впливати та позиціонувати ключові теми на різних рівнях. Коли наша індивідуальна та колективна м’яка сила вводиться в дію, стає інструментом для керівництва без офіційної влади. Наприклад, підвищення обізнаності, формування громадської думки та посилення ключових повідомлень є ефективними способами використання такої м’якої сили на користь уразливих груп.

В історії є багато прикладів, коли перші леді та джентльмени використовували м’яку дипломатію, м’яку силу для розширення можливостей громад і просування місцевих, національних або глобальних планів. Громади та окремі особи повинні діяти таким чином, щоб поважати притаманну дітям і підліткам гідність, зберігаючи, поважаючи та заохочуючи їхні права людини. Важливо, щоб їх емоційна та фізична цілісність була захищена в приватних і громадських місцях.

Я прихильник профілактики, проактивності. У цьому сенсі профілактика має бути пріоритетом номер один. Навчання сімей, батьків та громад. Житлові позитивні та виховані способи виховання дітей. Підтримка батьків і дітей у належному управлінні своїми емоціями та надання їм навичок м’якого спілкування, щоб справлятися зі складними батьківськими та сімейними ситуаціями. Ці зусилля продемонстрували успіх, зменшили ризики та підвищили рівень захисту дітей у початковій ланці. Тому спільними зусиллями ми прагнемо подолати всі виклики

Photo: Anton Kulakovsky

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *