Новини / Світ моди

Кохання у львівському палаці: як через роман Казімєжа Жевуського та Ізабелли Чорторийської ледь не сталося кровозмішання

Історії кохання маєтку в Роздолі, що на Львівщині, зовсім не схожі одна на одну. І один випадок знову яскраво доводить, що місто є таємничим та містичним.

Цю розповідь можна почати з XVIII століття та поважного львівського пана Казімєжа  Жевуського (1750–1820), власника маєтку в Роздолі.

Він був яскравою особистістю — про це, зокрема, свідчить короткий текст сучасників про нього: «…самовпевнений, хоробрий і при тому вродливий, він був відомий як дуелянт не лише на Батьківщині, а й за кордоном». 

Казімєж Жевуський

Казімєж Жевуський мав складний характер, тож не дивно, що він часто потрапляв у скандали. Ще 1775 року, перебуваючи у Франції, пан бився на дуелі через паризьку красуню мадам Барб`є, дружину військового комісара. Через рік він посварився з Тадеушем Козловським, генерал-ад`ютантом короля Понятовського. Конфлікт та пізніша серія дуелей нібито сталися через одну з актрис варшавського театру.

При цьому 13 травня 1774 року Казімєж Жевуський одружився з Людвікою Пелагеєю Потоцькою (1742–1783), на вісім років старшою за нього. Шлюб зміцнив матеріальний стан і суспільний статус Казимира — король Станіслав Август Понятовський нагородив нареченого орденом Святого Станіслава. 

Для Казімєжа та його дружини палац у Роздолі був власністю та постійною заміською резиденцією, яку він перебудовував та удосконалював. Проте він постійно потрапляв в різноманітні історії кохання. Княгиня Ізабелла Флемінг Чорторийська (1746–1835) заслуговує на пильну увагу, особливо в контексті життя Жевуського. Їхні стосунки не увінчалися офіційним шлюбом, але й не були несуттєвими. Ізабелла втілювала суперечливу, але надзвичайно яскраву аристократку тієї епохи: ламала усталені стереотипи про жінок у вищому суспільстві. Її життя — це суміш бунтарства та елегантності, політичної активності та художнього меценатства. Представляючи жіночий рух, Ізабелла сміливо втручалася у політичні справи та використовувала свій вплив і зв`язки для просування власних поглядів. В особистому житті Ізабелла віддавала перевагу вільним стосункам, попри офіційний шлюб з паном Адамом Чорторийським.

Ізабелла Флемінг Чорторийська

Спочатку Казімєж Жевуський мав ділові стосунки з Ізабеллою Чорторийською. Архітектор, який перебудовував палац у Роздолі, теж працював на Ізабеллу. Княгиня за домовленістю постачала екзотичні дерева, що оздоблювали оранжерею і були посаджені біля палацу. Про них через три століття згадала одна з власниць палацу — Кароліна Лянцкоронська. 

«До цих тем, не заборонених, але й неторканих, належали й екзотичні дерева, які стояли у величезній оранжереї. Ці дерева були прислані княгинею Ізабеллою Чорторийською з Пулав, чого я не дуже розуміла. Адже в Пулавах екзотичні дерева не росли! Звісно, мені тоді були невідомі тісні стосунки княгині Ізабелли», — пише  Лянцкоронська.

Красуня Ізабелла полонила розум Казімєжа. 1787 року в Парижі, в атмосфері передреволюційної Франції, княгиня таємно народила від Жевуського дочку. Офіційне визнання батьком та узаконення дитини виявилося неможливим через юридичні формальності, пов`язані з тривалим роздільним проживанням Ізабелли та її законного чоловіка. Понад рік вони перебували в різних країнах, що за законами того часу було непереборною перешкодою для легітимації дитини, яка народилася поза шлюбом. Щоб хоч якось позначити походження дівчинки, їй дали прізвище Жевуського як придомок (друге прізвище батька) — Сесіль Бейдаль (1787–1851). Це було не просто ім`я, а старанно продумана стратегія збереження таємниці — дівчинку віддали на виховання французькій родині. 

Сесіль Бейдаль

Але Французька революція 1789 року змінила життя маленької Сесилії. Заворушення і терор змусили її фіктивних батьків ухвалити рішення про евакуацію. В умовах хаосу та небезпеки вони втекли з Парижа, перебравшись через кордон з Польщею.

Походження Сесилії роками залишалося загадкою, доки не спливли несподівані факти, пов`язані з її романом з Константієм Адамом Чорторийським. У 1809 році, коли їхні стосунки стали більш серйозними, пара вирішила одружитися. Однак ця подія стала поворотним моментом у житті Сесилії, коли Ізабелла Чорторийська, мати Константія, вимушено розповіла правду: Константій та Сесилія були зведеними братом і сестрою! Новина стала для Сесіль справжнім ударом, і в результаті у неї трапився нервовий зрив.

Константій Адам Чорторийський

При дворі Чорторийських також жив відомий композитор Вінсенті Фердинанд Лессель. Його син, музикант Францишек Лессель, навчався музики у Відні та згодом повернувся до маєтку Ізабелли. Там він зустрів Сесилію та закохався в неї до нестями. Однак цей шлюб виявився неможливим, бо, за однією з версій, Францишек також виявився зведеним братом Сесилії — тобто сином Ізабелли! Це була драма століття! Францишек страждав, навіть написав для Сесилії ефектний та емоційний музичний твір. Композитор покинув маєток Ізабелли, а Сесилія знову пережила трагічне потрясіння.

Утім, дівчина отримала після смерті батька Казімєжа Жевуського значну спадщину. Завдяки фінансовій незалежності вона жила комфортно та могла зосередитися на своїх захопленнях: мистецтві та літературі.

Автор: Максим Бутченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *