Новини / Світ моди

Що змінюється в продажі ліків з 1 квітня: пояснює Helsi

З 1 квітня в Україні стартує придбання рецептурних лікарських засобів за електронним рецептом. Ця новина стала «холодним душем» для українців, які здебільшого споживають ліки на постійній основі. Однак, як пояснює Helsi, насправді нічого не зміниться — перелік рецептурних препаратів не розширять, натомість придбати ліки з рецептурним статусом, які до цього продавали за паперовим рецептом, можна буде придбати й за е-рецептом.

В чому зміни?

Реформу охорони здоров’я України розпочали у 2016 році: вона передбачає перехід медичної інформації на сучасний електронний облік — зокрема, це стосується і виписування рецептів. З 2021 року запустили е-рецепти, що стосуються найбільш поширених хронічних та соціально значущих хвороб. Серед них: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, профілактика інфарктів та інсультів, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, епілепсія та інші. З серпня 2022 року обов’язковою стала виписка е-рецептів на антибіотики. Саме ці препарати належать до рецептурної групи препаратів.

Наступним запланованим кроком є перехід з 1 квітня 2023 року на виписку е-рецептів решти рецептурних лікарських засобів. До 1 квітня рецептурні ліки також мали відпускатися за рецептом, але лише паперовим. Якщо аптека відпускала такі ліки без рецепта — вона свідомо порушувала закон. Тепер в аптеках їх можна буде придбати і за паперовим, і за е-рецептом. Водночас сам перелік рецептурних препаратів з 1 квітня не розширюється.

Навіщо це?

Це зроблено для пацієнтів: щоб забезпечити професійний підхід до лікування складних хронічних чи гострих захворювань. Це також і запобігання ускладненням та смертності від помилкового самостійного вибору ліків. Українці часто експериментують із власним здоров’ям без належних медичних знань. Зовсім мало споживачів уважно читають інструкцію після придбання препаратів.  Саме тому з 1 квітня рецепт стає обов’язковим лише на ліки з рецептурним статусом.

Чим відрізняються рецептурні й безрецептурні препарати?

Безрецептурні препарати — це препарати безрецептурного відпуску: група ліків, які пацієнт може придбати в аптеці без рецепта лікаря. Вони — для симптоматичного лікування, бо не впливають на причину і механізм розвитку хвороби. І розраховані на вживання протягом відносно короткого проміжку часу. Ризик для здоров’я незначний, навіть якщо перевищити рекомендовану дозу.

Рецептурні препарати — група ліків, на які потрібен рецепт. Приналежність ліків до категорії рецептурних залежить від фармакологічних властивостей, ризику неправильного використання та наявності відшкодування вартості (повної чи часткової).

Директива Ради ЄС 92/26/ЕЕС від 31.03.1992 р. (з урахуванням деталізації в іншій від 06.11.2001 р.) визначила принципи поділу ЛП на рецептурні та безрецептурні. Це зроблено для гармонізації законодавчих положень серед різних країн. Відповідно до рамкових правил ЄС, існують загальні критерії, на підставі яких ЛП стосуються того чи іншого типу. Тому відпуску за рецептом підлягають ліки, що:

— можуть спричинити пряму або непряму загрозу здоров’ю за використання без лікарського контролю;

— мають статистику, яка демонструє їх неправильне використання багатьма людьми;

— у складі містять субстанції, дію та побічні ефекти яких треба додатково вивчати;

— лікар призначає для парентерального застосування (наприклад, внутрішньовенно) — вони є рецептурними, бо існує додатковий ризик щодо їх введення.

З наступного тижня кожен українець зможе перевірити усі ліки у додатку Helsi й одразу зрозуміти: чи є вони рецептурними, чи ні. А отже — чи потрібен рецепт на ті чи інші ліки.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *