Новини / Світ моди

Видатні українці, які народилися на нині тимчасово окупованих територіях

Сьогодні російська пропаганда намагається нав’язати всьому світу думку, що тимчасово окуповані українські території завжди були російськими, а їхні жителі — проросійськими. Однак усі ми знаємо, що це не так. Попри те що ці регіони чи не найбільше страждали від русифікації, знищити їхнє українське минуле неможливо, так само як і позбавити їх українського майбутнього.

Краще за нас про Донецьку, Луганську, Запорізьку, Херсонську області та Автономну Республіку Крим говорять видатні люди, які там народилися та сформувалися як особистості.

Микола Куліш
смт Чаплинка, Херсонська область

Микола Куліш

Письменник і драматург, представник Розстріляного Відродження. Серед його найвідоміших творів — актуальні й сьогодні «Мина Мазайло», «Народний Малахій», «Патетична соната», «Маклена Граса» та багато інших. Його п’єси були поставлені на сцені театру «Березіль».

«Сотні, тисячі, десятки тисяч українців заприсяглись образом Шевченка не складати рук, аж доки не відбудована буде вільна наша Україна».

Дмитро Донцов
м. Мелітополь, Запорізька область

Дмитро Донцов

Головний ідеолог українського інтегрального націоналізму, автор книги «Націоналізм», один із перших керівників Союзу визволення України.

«України, якої прагнемо, ще нема, але ми можемо створити її в нашій душі… Українці без ілюзій усвідомлюють, що попри Декларації та Акти, ми живемо в окупованій ментально чужим елементом нашій Батьківщині. І те, що вона наша, а не їхня, повинні відчувати ми і вони».

Іван Липа
м. Керч, Автономна Республіка Крим

Іван Липа

Письменник, громадський і політичний діяч, співзасновник таємного товариства «Братство тарасівців», учасники якого дали клятву на могилі Кобзаря поширювати його ідеї серед українців. Був міністром віросповідань Української Народної Республіки (1919 рік).

«Література — це та ниточка, що зв`язує одиницю з цілим народом. Коли впродовж літ народ читає своїх письменників, він виробляє одностайні, однозначні ідеали. Складає Націю».

Володимир Сосюра
м. Дебальцеве, Донецька область

Володимир Сосюра

Поет, письменник, перекладач, автор легендарного вірша «Любіть Україну», за який його було звинувачено в «буржуазному націоналізмі». Брав участь в Українській революції у складі 3-го Гайдамацького полку Армії УНР.

«Любіть Україну, як сонце любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди».

Олекса Тихий
с. Іжевка, Донецька область

Олекса Тихий

«Вільне Радіо»

Дисидент, правозахисник, педагог, член-засновник Української Гельсінської групи. Захищав українську мову та культуру на Донбасі, боровся проти радянської репресивної машини.

«Не вина, а біда простих людей (тобто працьовитих робітників та селян), що з їхньої волі чи мовчазної згоди знищується українська мова та культура на Донеччині. Не біда, а вина кожного інтелігента, кожного, хто здобув вищу освіту, займає керівні посади, а живе тільки для натоптування черева, байдужий, як колода, до долі свого народу, його культури, мови».

Василь Стус
Народився у с. Рахнівка, Вінницька область, ще у віці 2 років переїхав у Донецьк (тоді — Сталіно)

Василь Стус

Один із «заборонених» українців — поет-шістдесятник, публіцист, перекладач, дисидент, член Української Гельсінської групи, учасник акції протесту в кінотеатрі «Україна».

«Я вважаю, що доля Донбасу — це майбутня доля України, коли будуть одні солов`їні співи. Як же можна миритись з тим особливим «інтернаціоналізмом», який може призвести до згуби цілої духовної одиниці людства?»

Іван Світличний
с. Половинкине, Луганська область

Іван Світличний

Літературознавець, критик, поет, перекладач, представник шістдесятництва.

«Вітчизна — це не хтось і десь. Я — теж Вітчизна».

Надія Світлична
с. Половинкине, Луганська область

Надія Світлична

Facebook: Пласт — український скаутинг 

Правозахисниця, публіцистка, журналістка, дисидентка, членкиня Закордонного представництва Української Гельсінської групи, редакторка-укладачка «Вісника репресій в Україні».

«А шістдесяті роки для мене були дуже щасливі, бо братове оточення було надзвичайне, просто рідкісне на той час. До нього приходили молоді, старші, гуртувалися коло нього. Були такі «суботи Світличного»».

Іван Дзюба
с. Миколаївка, Донецька область

Іван Дзюба

Літературний критик і громадський діяч, учасник акції протесту в кінотеатрі «Україна», автор праці «Інтернаціоналізм чи русифікація» та багатьох інших, активний учасник боротьби за незалежність України.

«Національна справа — це справа всього народу і справа кожного громадянина; це корінний інтерес усього народу і громадянства, совість кожного з нас; вона не відсуває всіх інших справ, інтересів та ідеалів, але нерозривно з ними зв`язана, і ніхто не має права мовчати, коли бачить щось неподобне, так само як ніхто не має права затуляти вуха від тривожних голосів».

Микола Руденко
с. Юр’ївка, Луганська область

Микола Руденко

Історична Правда

Письменник, правозахисник, політичний і громадський діяч, засновник і голова Української Гельсінської групи.

«Безсмертя нації — у слові,

А слово — Бог земних віків.

Лише нікчемні й безголові

Зрікаються старих батьків».

Анатолій Лупиніс
с. Новоолександрівка, Донецька область

Анатолій Лупиніс

Архів ОУН

Один із лідерів дисидентського руху в Україні (1983-1991 рр.), член Української національної асамблеї — Української народної самооборони. У 1990 році організував реєстрацію людей, що вважають себе громадянами окупованої Української Народної Республіки, що фактично стало першим референдумом за незалежність України.

«Волога цвіль Європ лоскоче наші ніздрі,

Спекотних Азій тлін судомить рамена.

Чекає бій. Все інше буде… після.

Життя триває. Точиться війна».

Василь Голобородько
с. Адріанопіль, Луганська область

Василь Голобородько

Поет-дисидент, чиї твори перекладені п’ятнадцятьма мовами, уродженець Луганщини, який здобув Національну премію імені Тараса Шевченка, вимушено став переселенцем ще у 2014 році.

«Починав писати свої вірші російською мовою, бо тоді така традиція була: російську мову вважали головною, а українську — другорядною. Дивна річ: хоча я завжди вважав себе українцем, однак русифікаторська машина мене теж не оминула».

Емма Андієвська
м. Донецьк (тоді — м. Сталіно)

Емма Андієвська

УкрЛіб

Письменниця та художниця, яка буквально створила власний світ художніх образів. Вона є авторкою дев’яти поетичних збірок, п’яти прозових книг і понад дев’яти тисяч картин. Виставки її робіт проходили в Україні, Німеччині, Франції, Швейцарії, Канаді, США, Бразилії, Австралії та інших країнах.

«Я — Емма Андієвська, яка охоче дала б вирвати з грудей серце, аби Україна по-справжньому існувала. І все, що я творю, — для України, для її людей…».

Сергій Жадан
м. Старобільськ, Луганська область

Сергій Жадан

Письменник і перекладач, серед найвідоміших творів якого «Ворошиловград» та «Інтернат», музикант і волонтер. У березні 2022 року Комітет літературознавчих наук Польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.

«Батьківщина для кожного з нас починається там, куди нас виганяють із райського саду».

Олег Сенцов
м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим

Олег Сенцов

Кінорежисер, сценарист та письменник, автор фільму «Носоріг», що здобув нагороду як найкращий художній фільм на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі. За свою кінематографічну творчість також був нагороджений Національною премією України імені Тараса Шевченка.

«Боягузтво — найстрашніший гріх на Землі. Велика зрада починається іноді з маленького такого боягузтва…»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *