Новини / Світ моди

Симптоми токсичних стосунків та способи їх «лікування»

Наше суспільство стає все більш обізнаним у психології та відповідних термінах, тому ми все частіше чуємо про токсичні стосунки, людей або поведінку. Та здебільшого, це звучить як жарт над кимось: мовляв, тільки щось у стосунках йде не так, як хочеться, так одразу партнер(-ка) поводиться токсично.

Також, коли мова йде про таке інтимне питання як стосунки, чимало людей обирають магічне мислення і звертаються за порадами до гороскопів чи картам таро, а не до кваліфікованих спеціалістів. На жаль, такий підхід лише відтерміновує неминуче розставання, або й погіршує ситуацію, адже токсичність у стосунках є небезпечною і може призвести до сумних наслідків.

Тож розберімося, що таке токсичні стосунки, які червоні прапорці допоможуть їх розпізнати та що робити з цим далі.

Які стосунки є токсичними?

Токсичними стосунками називають ті відносини, в яких не вистачає взаємної поваги, а один з партнерів негативно впливає на іншого — свідомо або ні. Найчастіше чіткого розподілу ролей «агресор(-ка)» та «постраждалий(-а)» немає, оскільки партнери знаходяться у рівноцінній позиції та постійно відчувають один до одного образу, заздрість, ворожість тощо.

У таких стосунках не йдеться про щирість, можливість бути вразливим і неідеальним, а потреби партнерів систематично не вдовольняються. Це призводить до постійних непорозумінь, дискомфорту та відчуження одне від одного. Звісно ж, причини та варіанти розвитку подій у таких стосунках залежать від партнерів і передбачити їх неможливо.

Проблема токсичних стосунків у тому, що замість доповнювати, покращувати життя людини, вони навпаки виснажують, змушують почуватися нещасним, призводять до образ і ненависті як до партнера(-ки), так і до себе. Вплив такого отруйного середовища на людину спершу може здатися незначним, але це травматичний досвід, який не проходить безслідно.

Хтось у токсичних стосунках нарощує ментальну броню, яку далі нестиме за собою і матиме труднощі у зближенні з іншими людьми; хтось — уникатиме нових знайомств, оскільки боятиметься повторення болючих ситуацій. І найчастіше такий травматичний досвід примножується та несвідомо поширюється на наступних партнерів(-ок).

На жаль, не усі розуміють, в яких стосунках перебувають, як поводять себе з іншими та з яким багажем полишають невдалі взаємини. Чимало людей живуть із навʼязаними соціумом та культурою ілюзіями щодо того, якими мають бути стосунки, а тому і не мають екологічних стандартів поведінки. Адже у кінематографі та літературі нам часто показують зовсім нереалістичні картинки та відносини, що далекі від здорових стосунків.

Аби руйнувати такі стереотипи та навчити українців будувати здорові стосунки, пропонуємо вам пройти  безоплатний курс «Про стосунки без ілюзій». У кількох модулях курсу ви знайдете чимало корисної інформації, вправ та посилань на літературу чи фільми на тему.

Радимо знайти декілька годин і пройти цей курс, аби:

Дізнатися, що таке здорові стосунки, і оцінити наскільки ваші стосунки є такими

Покращити спілкування з партнером(-кою) та навчитися конструктивно вирішувати конфлікти

Знайти поради для розвитку і підтримки здорових стосунків

Зрозуміти, які стосунки є токсичними, що таке пасивно-агресивна та абʼюзивна поведінка

Зрозуміти, як виникає криза у стосунках і що з цим робити.

Онлайн-курс «Про стосунки без ілюзій» розроблений UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, у партнерстві з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та за підтримки уряду Швеції.

Червоні прапорці у стосунках

Хочеться вірити, що з часом вчені вигадають спеціальний пристрій, який передбачатиме розвиток стосунків і дозволить попередити токсичність у них. Але відносини — це динамічний та багатокомпонентний процес, тож навіть між чутливими та турботливими людьми можуть виникнути симптоми токсичності.

На розвиток нездорової атмосфери у стосунках впливає чимало чинників: внутрішні (характер, особливості виховання, переконання, вікові зміни чи захворювання), зовнішні (складні зміни, втрати чи потрясіння) або кризові (виснаження, відсутність зовнішньої підтримки та використання неефективних способів розв`язання життєвих проблем).

Тож поки передбачати майбутнє ми не можемо, лишається знати червоні прапорці та не забувати сканувати стосунки на їх наявність.

Варто задуматися, якщо вашим стосункам притаманні:

 1. Критика особистості чи зовнішності;
 2. Знецінення та нівелювання досягнень, емоцій і думок;
 3. Постійне незадоволення дрібницями у побуті;
 4. Перевантаження одного(-ієї) з партнерів(-ок) побутовими обовʼязками;
 5. Накопичення невисловленого незадоволення;
 6. Стійке відчуття дискомфорту при спілкуванні або тілесних контактах;
 7. Відсутність підтримки;
 8. Зниження самооцінки;
 9. Відсутність бажання розвиватися у стосунках;
 10. Емоційне дистанціювання;
 11. Небажання проводити час разом;
 12. Відсутність спільних планів.

Якщо під час прочитання цього списку ви виокремили кілька симптомів, панікувати не варто. Ми живемо у надзвичайно стресовий час, постійно перебуваємо під психологічним тиском та вимушені приймати важкі рішення. Тож якщо знайдений прояв токсичності став для вас інсайтом, спробуйте поспостерігати за собою та партнером(-кою), аби визначити, у яких ситуаціях зʼявляється токсичність, а потім просто це обговорити між собою.

Як «вилікувати» токсичність

Нерідко токсичні стосунки розвиваються у двох крайнощах — перехід до насильства або розпад пари. Але якщо обоє партнерів(-ок) усвідомлюють, що щось не так та хочуть оздоровити стосунки — це вже перший етап до змін на краще.

До зміни стосунків варто підійти серйозно і креативно водночас. Уявіть, що ви вдвох працюєте над одним проєктом і вам потрібно зробити його якнайкраще!

Для початку варто влаштувати брейншторм, на якому ви обговорите усі прояви токсичності, спробуєте знайти варіанти розвитку подій, що підходять обом, або ж досягти компромісу. Обовʼязково встановіть дедлайн або пропишіть етапи вашого проєкту — які зміни та в які терміни мають відбутися.

Зрештою, розробіть детальний план зі зміцнення стосунків, додаючи в нього будь-які важливі дрібниці, ідеї та побажання. Корисні вправи та інструменти для цього зможете знайти у курсі «Про стосунки без ілюзій», про який ми згадували раніше.

Протягом роботи над цим проєктом знаходьте час, аби поспостерігати за власними відчуттями. Якщо зміни не відбуваються до визначеного вами дедлайну, або ви розумієте, що вони ніяк не впливають на ваш комфорт — ймовірно, варто задуматися про завершення стосунків. Але не забувайте і про цінну можливість отримати професійний погляд зі сторони, звернувшись по допомогу до психотерапевта.

Памʼятайте, будь-які стосунки — це результат роботи обох партнерів(-ок)! Скільки б зусиль ви не докладали, самотужки вам не вдасться полагодити усе і ситуація з часом погіршуватиметься. Тож не дозволяйте токсичним стосункам поглинути вас і зіпсувати ваше життя.


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *