Новини / Світ моди

10 міфів у догляді, про які пора забути

Попри численні дослідження, навколо активних компонентів у косметиці все ще існує багато міфів та стереотипів. Чи звикає наша шкіра до косметичних інгредієнтів? Чи отримуєте ви «ефект відміни», якщо припиняєте користуватися активами? Коли варто починати активний догляд і чи можна нашкодити собі, почавши зарано? 

Що таке активні компоненти? Активними називають компоненти, ефективність яких у розв`язанні косметичних проблем доведена клінічними дослідженнями. До найвідоміших належать ретиноїди, AHA- та BHA-кислоти, антиоксиданти (наприклад, вітамін С), гіалуронова кислота, ніацинамід та інші.

Використання активів пов’язане з численними забобонами, частина з яких має під собою страхи, частина — надмірні очікування і віру в «чудодійність», але в будь-якому разі всі вони походять від недостатніх знань про механізм дії тих чи інших активних речовин. Сьогодні ми разом із кандидаткою медичних наук і засновницею швейцарського бренду Instytutum Наталією Бобок розберемося з найпоширенішими міфами щодо домашнього догляду, в якому присутні активні компоненти для шкіри.

10 міфів у догляді, про які пора забути

Міф 1: треба періодично змінювати всі доглядові засоби, бо шкіра «звикає» до активів і вони перестають діяти

Цей міф виник як наслідок шквалу негативних відгуків після використання занадто токсичної косметики одного відомого в наш час бренду з дуже застарілими формулами та підходами. Деякі продукти бренду спеціально викликають запалення шкіри, а потім, на жаль, настає звикання. Для прикладу — агресивна професійна косметика, яка викликала звикання через гідрохінон, компонент, який заборонено до використання в складі косметики в країнах Європи через його небезпеку для здоров’я. І от саме після цього зʼявився міф, що всю професійну косметику з активами треба періодично змінювати. 

Але це не стосується професійної косметики нового покоління з новітніми інгредієнтами та клінічно доведеною ефективністю. Так, у нас в Instytutum саме такі засоби для професійного догляду. Всі формули діють швидко і результативно, потужно і мʼяко водночас, забезпечують безпечну трансформацію шкіри вдома. І це доведено довгостроковим використанням. Тому нашими засобами можна користуватися без перерв хоч усе життя. Без ефекту звикання, бо немає шкідливих компонентів.

І якщо ви використовуєте косметику нового покоління, то ваша шкіра звикає до засобів догляду тільки в позитивному значенні, як тіло звикає до здорового харчування чи фізичних вправ. Тобто до хорошого швидко звикаєш) Але це зовсім не означає, що ефективність засобів знижується або що їх потрібно замінювати. Навпаки, справжня трансформація шкіри можлива лише за умови постійного комплексного догляду без перерв. Наша шкіра поступово адаптується до засобів, які ми використовуємо, включаючи їх у свій баланс. Помітний ефект зазвичай з`являється одразу, стає більш вираженим після місяця регулярного використання, і його потрібно підтримувати. Це як зі спортом або з правильним харчуванням, що повинно стати стилем життя. Тож, якщо засіб підходить вашій шкірі, немає потреби його змінювати. Навпаки, ви маєте вірогідність нашкодити шкірі, щоразу змушуючи її адаптуватися до нових засобів, а під час спроб і помилок отримати небажані побічні ефекти.

Міф 2: якщо припинити користуватися засобом з активами, виникає «синдром відміни», і стан шкіри може стати гіршим, ніж до початку використання

Ця «жахалка» дуже стійка і поширена, але не має під собою ніякого доведеного підґрунтя, якщо ви не обираєте агресивні, застарілі формули, про які я казала вище. Зазвичай «синдром відміни» — це стан, який може виникнути після вживання деяких ліків, наприклад стероїдів. Косметичні продукти нового покоління точно не містять таких інгредієнтів і таких концентрацій, які дійсно можуть викликати залежність. У певному сенсі після відміни використання новітніх активів ви іноді можете помічати погіршення стану шкіри, проте ефект цей скоріше подібний на погіршення стану тіла після того, як ви кинули спортзал: навряд чи ефект від спортивних вправ триматиметься вічно, якщо ви більше не займаєтесь регулярно, але ж ви точно не станете називати це синдромом відміни. 

Міф 3: антиейдж-догляд варто відкладати якнайдовше, бо, якщо почати зарано, можна нашкодити

У сучасному підході топлікарів голлівудських зірок до антиейдж-догляду домінує геть інший погляд: своєчасне і правильне введення активів у догляд за шкірою може запобігти багатьом віковим змінам, а отже, допоможе уникнути проблеми ще до їхньої появи — а це завжди краще і легше, ніж боротися з наявними наслідками. Наприклад, використання антиоксидантів зменшує шкідливий вплив вільних радикалів і сповільнює старіння шкіри, і це дуже важливо ще до появи перших ознак старіння, легше передбачити та уникнути, ніж боротися вже з наслідками. Сучасні експерти рекомендують починати антивіковий догляд після 20 років, а поширений раніше «золотий стандарт» введення ретиноїдів у 30 років наразі призначають у 25-27 років. А іноді й раніше, якщо є показання, адже, наприклад, ретиноїди добре справляються з запаленнями в підлітковому віці.

Міф 4: всі формули з активами агресивні, тому варто робити періодичні перерви, щоб не нашкодити 

Ні, не всі. Варто обирати активні інгредієнти нового покоління і впевнитись, що немає олдскульних форм. Тобто, якщо йдеться про вітамін C, варто обирати його жиророзчинну форму, а якщо про серум з ретиноїдами, то тільки новітній гранактивний ретиноїд. А от засоби з гідрохіноном я взагалі не раджу використовувати, як я вже казала, адже за тривалого використання або нанесення у великих дозах вони можуть збільшити ризик розвитку раку та інших серйозних захворювань. 

А ще існує поширена думка про те, що регулярне використання засобів з кислотами робить шкіру надто тонкою, але це абсолютно не відповідає дійсності. Навпаки, м’яка ексфоліація кислотами стимулює оновлення шкіри на клітинному рівні, від чого шкіра ущільнюється та візуально «молодіє». Але пам’ятайте, що важливо дати шкірі час адаптуватися до кислот, поступово збільшуючи частоту використання і концентрації, та не забувати про постійне застосування засобів з SPF. Ми в Instytutum завжди балансуємо високотехнологічний активний інгредієнт — ретиноїди, кислоти — з заспокійливими мʼякими активами, щоб досягти вираженого ефекту, діючи потужно, але мʼяко і безпечно водночас, без подразнення. Саме такий science-based-підхід у догляді пропагують зіркові лікарі найвибагливіших селебріті Голлівуду, адже пріоритетом акторок є швидкі виражені результати без побічних ефектів і довгого процесу реабілітації. І перерву вони точно не роблять, адже хочуть виглядати молодими та красивими завжди. 

Міф 5: косметичні засоби можуть перестати працювати

Як ми вже з’ясували раніше, це не відповідає дійсності, хіба що ви змінили бренд догляду та обрали продукт з гучним маркетингом і пустою формулою. Адже і таке трапляється серед професійної косметики. Тому відомий бренд ще не означає видатні результати, ефективність і безпеку. 

Але є й інші випадки, коли косметичні засоби і справді іноді починають працювати не так, як ми звикли. Чому так відбувається? Причин чимало: такий ефект можуть провокувати зміни клімату, стрес, зміна якості води після переїзду, гормональні зміни в організмі або вплив нових косметичних засобів. 

Що робити, якщо звичні активи раптом перестали діяти або викликають подразнення? У разі подразнення припинити використання хоча б на два тижні і проаналізувати, що саме змінилося у вашому житті та догляді за шкірою. Іноді достатньо прибрати новий засіб, який «заважає» старим працювати. Іноді варто зробити перерву на час стресу чи незвичного середовища (наприклад, у відпустці), а іноді, коли ви не можете повернутися у попередній стан —наприклад, у випадку переїзду чи змін у здоров’ї, — треба буде підібрати нові засоби, які відповідатимуть поточному стану справ.

Міф 6: чутлива шкіра — це тип шкіри, для якої активи не підходять 

Ні. Чутлива шкіра — це не тип шкіри, це лише її стан, який потребує особливого догляду і може бути змінений завдяки послідовному і якісному догляду. Симптоми, з якими пов’язують стан чутливої шкіри, — це почервоніння, сухість, стягнутість, а також підвищена реакція на різноманітні подразники. Тож спочатку варто попрацювати саме з чутливістю шкіри, а потім вводити активи. Але лише їхні новітні форми! Важливо, щоб дія активів була клінічно доведена, а формули були безпечними для використання вдома і містили компоненти, що балансують і помʼякшують дію активів.

Міф 7: сироватка з активами не потрібна, якщо вже є крем

Це міф. Крем не здатен замінити сироватку: у цих засобів різні функції. На відміну від кремів сироватки легко вбираються в шкіру, доставляють корисні речовини в глибокі шари епідермісу, забезпечують таргетовану дію та видимі результати. Варто використовувати й те, і інше: спершу сироватку, потім крем. Наприклад, як у догляді за волоссям — шампунь і бальзам. Крем збереже всі активні компоненти сироватки, ніби «запечатає» їх і подбає про зволоження шкіри.

Міф 8: варто комбінувати догляд з активами різних брендів залежно від етапу рутини

Ні, це помилка, адже може виникнути антагоністична взаємодія між компонентами засобів двох різних брендів. Тобто взаємодія між компонентами може призвести до зниження їхньої ефективності або навіть негативного впливу на шкіру. І це може мати вкрай плачевні наслідки для шкіри, навіть якщо засоби різних брендів призначені для однакових цілей. Тому важливо обирати догляд від одного бренду, якому ви довіряєте. Це дає впевненість, що продукти будуть командно діяти для досягнення цілей, адже їхня взаємодія клінічно протестована. 

Міф 9: у ретиноїдів багато протипоказань, краще не починати 

Звісно, це міф. Ретиноїди — одні з найтрендовіших компонентів в Америці та улюбленці провідних лікарів в усьому світі. Але будьте обачними та обирайте засоби з ретиноїдами нового покоління, це вкрай важливо. Тому що весь негатив про досвід з ретинолом викликаний лише використанням засобів зі старими токсичними формами. Ви, можливо, стикалися з «олдскульними» ретиноїдами під такими назвами: ретинол, ретиналь, третиноїн, ізотретиноїн, алітретиноїн, етретинат, ацитретин, ретиніл пальмітат, ретиноїди третього покоління, які дійсно можуть провокувати небажані реакції. Вони агресивні, подразнюють і сушать шкіру, і саме їх на ринку найбільше. Допустима концентрація цих ретиноїдів — до 1%, адже вища заборонена європейською регуляторикою і може спровокувати подразнення. 

Щоб легше орієнтуватись, запамʼятайте, що, коли у брендів є сходинки поступового збільшення концентрації ретинолу, насправді це означає, що форма застаріла та агресивна, а собівартість таких компонентів насправді копійки. Але в еру новітніх технологій можна обирати одразу найкраще для шкіри та не обирати застарілі та дешеві інгредієнти, наприклад ретиналь і ступінчастий підхід. І можна купити один мультифункціональний серум з класним складом і користуватися одразу, довгостроково, без перерв, тому що у складі новітня форма, а значить, продукт безпечний. І при цьому дуже дієвий. Важливо вміти читати етикетки, щоб з легкістю відрізнити маркетингові продукти від потужних формул. 

Тому запамʼятайте, що, вибираючи продукт з ретиноїдами, варто звертати увагу на нове покоління — гранактивний ретиноїд (hydroxypinacolone retinoate) або інкапсульований ретинол. Вони оминають ланцюжок перетворень у ретиноєву кислоту і впливають напряму на ретиноєві рецептори, завдяки чому дають швидкий і безпечний ефект, не викликаючи подразнень. Ретиноїди нового покоління проникають у глибокі шари шкіри та розгладжують зморшки, висвітлюють пігментні плями й вирівнюють тон і текстуру шкіри. Ефект вас вразить, я обіцяю! А ще їх можна використовувати у вищих концентраціях — до 5%. Вони діють потужно, але мʼяко і безпечно водночас. 

Міф 10: краще обирати монопродукти з одним активним інгредієнтом і збільшити кількість етапів рутини 

Ні, це міф. Раніше виробники beauty-брендів пропагували догляд у 10 етапів з монокомпонентними продуктами. Ніхто навіть і не думав, як вони спрацюють усі разом. У результаті кількість людей з чутливою шкірою по всьому світу значно виросла. Адже на кожному етапі застосовуються різні монопродукти з одним активним компонентом, спрямованим на якийсь дуже конкретний ефект. 

З погляду топменеджменту великих beauty-брендів пропагувати багатоетапний догляд дуже вигідно: не потрібно розробляти складні формули з компонентами-синергіками, водночас є можливість запропонувати клієнту додаткові продукти. Але і для шкіри, і для планети це не корисно. Мільйон пластикових флаконів у ванній шкодять екології, а неправильний мікс активних компонентів — вашій шкірі. 

На допомогу прийшли мультифункціональні засоби, які розв’язують максимум проблем шкіри одночасно і здатні замінити три-п’ять монопродуктів. Такі універсальні формули зменшують плутанину, що саме потрібно наносити, адже проходять тривалі розробки, тестування на сумісність компонентів і їхній вплив на шкіру. Тобто їхній склад вже збалансований, і він не шкодить шкірі. 

Формула розумного скінімалізму — «мінімалізм + мультифункціональність», один з головних трендів у догляді за шкірою. Він зменшить плутанину у beauty-рутині та допоможе екології.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *