«Резерв+», «Армія+» та Delta: Катерина Черногоренко про інновації, які формують майбутнє української армії
Ми живемо в час, коли технології стають невіддільною частиною захисту держави. Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифровізації, називає його парадигмальним і докладає зусиль, аби використати всі можливості цього часу задля максимального посилення країни, яка сьогодні виборює своє право на свободу на полі бою. Саме на повну цифровізацію армії націлені два ключові додатки, над якими працює команда Катерини: «Резерв+» для військовозобов’язаних і «Армія+» для військових.
Шеф-редакторка сайту ELLE.UA Світлана Кравченко зустрілася з Катериною, аби поговорити про цифровізацію оборонного сектору: створення флагманських продуктів, ефективність електронних рапортів, впровадження онлайн-рекрутингу в «Резерв+» та використання на війні космічних технологій. А ще Катерина розповіла, чи стикалася вона як єдина наразі жінка-заступниця в Міноборони з проявами сексизму та ейджизму, як це — приймати рішення, які впливають на розвиток армії, й мотивувати при цьому понад 400 підлеглих; де вона знаходить особисті точки опори та чому в найтяжчі робочі моменти згадує В`ячеслава Чорновола. Детальніше — в інтерв`ю ELLE.UA.
ELLE Як ви бачите майбутнє Збройних Сил України в контексті повної цифровізації? Яких результатів можна очікувати в довгостроковій перспективі?
Катерина Черногоренко Основна наша місія — цифрова трансформація армії. Армією ми називаємо не тільки ЗСУ, а в широкому сенсі всі сили оборони (ГУР, СБУ, прикордонну службу тощо). І, базуючись на цій візії, ми докладаємо зусиль, аби мати технологічну перевагу над ворогом. Ми її бачимо як 1:10, де одна одиниця нашої техніки вражає 10 одиниць техніки противника. Хочу підкреслити, що все це робиться заради надважливої мети — збереження життя і здоров’я наших військових. Друге наше завдання — боротьба з внутрішньою бюрократією. За рік моєї каденції та роботи з командою, яка на 30% складається з військових з досвідом бойових дій, нам вдалося досягти гарних результатів. Ми дуже системно підходимо до того, аби відійти від радянських принципів і поставити в центр усіх сервісів військового, зробити державу зручним сервісом навіть у сфері оборони (достатньо закритій). Тут ми показуємо декілька пластів: відносини держави з військовозобов’язаними, відносини держави з військовослужбовцями (це, по суті, наша діюча армія) і відносини держави з учасниками бойових дій (людьми, які були на захисті батьківщини, але вже відслужили).
Робота нашої команди — це глибинна трансформація процесів через цифрові інструменти. Ми прагнемо скоротити ланцюжок прийняття рішення щодо знищення ворога, зробити його дуже швидким і гнучким. Ми приносимо в армію культуру data-driven decision making, це означає, що будь-які управлінські чи командирські рішення мають здійснюватися на основі даних. Ми з вами є очевидцями парадигмальних змін у світі: розвинені країни вже будують датаорієнтовані економіки, що має неймовірне значення для армії, економить час і запобігає помилковим рішенням.
Ми працюємо над тим, щоб в армії розвивалися бойові й небойові системи, які обслуговують нашу перемогу.
ELLE Розкажіть більш детально про ключові результати роботи вашої команди за рік.
К.Ч. «Резерв+» — це наймасовіший продукт Міністерства оборони з 3,7 млн користувачів, що немало навіть для комерційного продукта. Ми розвиваємо його в онлайн-ТЦК, аби це була альтернативна точка входу для громадян, що розвантажить наших військовозобов’язаних і усуне черги. Ми запустили сучасний, розумний рекрутинг, який є найбільшим накопиченням військових вакансій в країні — близько 5,5 тисяч, де можна прочитати про того чи іншого командира, про легендарні бригади та обрати вакансії, які підказуватиме застосунок, орієнтуючись на вподобання і навички користувача.
Процес рекрутингу має бути людяним, має бути сервісним.
«Армія+» — це точка входу для всіх військових, по суті, цифровий асистент військового, окремий Всесвіт, це як App Store для різних модулів. Ми працюємо над посвідченням військового, яке вважатиметься основним електронним документом. І робимо колосальну роботу щодо розвитку національної програми підтримки військовослужбовців «Плюси» — запровадження і збору в одному місці всіх лояльностей для верифікованих у цьому застосунку військових (тобто вони зможуть отримувати знижки в лікарнях, на заправках, в окремих магазинах тощо). Ми плануємо підписати договори зі щонайменше 100 українськими бізнесами щодо приєднання до цієї програми. «Армія+» — єдина екосистема сервісів для військового, там буде відображена зарплата, медичні послуги, військовий документ, психологічна підтримка. Це класний простір, який буде розвиватися і розвиватися.
Важливо, щоб українське суспільство винагороджувало кожного військового за те, що він робить для країни.
Ми відпрацювали рік як дуже успішний і активний стартап. Ми зробили величезний ривок з командою, вже напрацювали стратегічні напрямки, куди будемо рухатися в новому році, що хочемо зробити з архітектурою, з ландшафтом наших цифрових систем, тому що «Армія+» дає можливість зекономити час, ресурси, енергію військових. Зараз нам потрібно розширити і зростити команду таким чином, щоб це було ще більш зріло. Але точно можу сказати, що нам ніколи вже не буде соромно, ми завжди будемо пишатися, що не проґавили шанс і здійснили цей прорив. Нам говорили, що буде мільйон перешкод, що ми не зможемо зробити нормативку, технічну реалізацію, не зможемо захистити застосунок, було мільйон скептиків біля нас, біля мене особисто. Виявилося, що все можливо. До «Армії+» та «Резерв+» не було застосунків, які б обслуговували військовослужбовців та військовозобовʼязаних на такому рівні, з такою філософією. Я вважаю, що ми впоралися з завданням.
Надалі ж плануємо підняти систему управління обліком майна, фінансовими ресурсами і вперше в історії країни зробити реєстри військовослужбовців. Ця трансформація вплине на управління людським капіталом.
ELLE Як впровадження електронних рапортів та інших цифрових рішень впливає на ефективність роботи військових структур?
К.Ч. Я вважаю, що багато проблем в армії існують тому, що в нас немає культури зворотного зв’язку. Коли тобі не надають ані позитивної, ані негативної відповіді на твій запит, ти не знаєш, як рухатися далі, мозок не отримує жодних сигналів. Ми прагнемо це змінити: довести до того, що будь-який рапорт має бути електронним зі зрозумілим алгоритмом відповіді. Перед ухваленням рішення про переведення військового аналізується причина. Якщо бачимо, що з одного місця йде більша міграція, це значить, що потрібно вживати якихось заходів. Це глибинні речі, які пофіксять взагалі відносини в армії. Виявлення проблеми — це не про покарання, а про те, що варто підсилити напрямок або поговорити з командиром. Рапорт полетів — що ми гарантуємо військовому? Що відповідь йому прийде push-сповіщенням протягом 24 годин: це може бути «ні», але це буде відповідь, до того ж з обґрунтовуванням. Ми реалізували цей проєкт за тиждень з моменту отримання задачі від президента, це було б неможливо, якби не було «Армії+». У нас уже є платформа, єдина екосистема, і ми можемо запускати будь-що, що потрібно армії. Наразі в «Армія+» — 560 тисяч верифікованих користувачів і понад 1500 підключених військових частин. Надіслано вже понад 100 тисяч електронних рапортів, прирівняних до паперових (ми підстрахували військових, щоб у них не було жодних сумнівів).
ELLE Як допомагає онлайн-рекрутинг знайти свою вакансію у війську? Скільки жінок подається на вакансії в Силах оборони?
К.Ч. Ми зараз саме аналізуємо кількість відгуків від жінок у «Резерв+». Наразі це близько 6%. Важливо зауважити, що жінки, які не є військовозобов’язаними, можуть користуватися функціоналом рекрутингу так, як і чоловіки: читати, приглядатися, отримувати верифіковану інформацію в одному місці від держави. Ми даємо можливість почитати про підрозділи, про командирів цих підрозділів і прийняти зважене рішення.
Дуже складно доєднуватися до тих, кого не знаєш.
В Україні амбітні жінки, які обирають цікаві посади. Серед топзапитів — рекрутери та діловоди.
ELLE Чи можуть послуги для військовозобовʼязаних бути інклюзивними — для людей з інвалідністю, багатодітних родин, студентів та аспірантів?
К.Ч. Перше, що ми робимо: зручні послуги для сенситивних категорій. Ми реалізували в «Резерв+» три типи відстрочок для всіх перелічених вами категорій. Це про людяність. Це про те, що є деякі категорії, до яких потрібно йти першими. Це не робота тільки Міністерства оборони, я це підкреслюю, це прицільна і дуже відповідальна робота наших партнерів в уряді, Пенсійного фонду, Мін`юсті, Міносвіти і науки. Раніше в Мінцифри ми працювали з різними міністерствами, і це сьогодні мені особисто дуже допомагає в розумінні, як працюють партнери, як технічно реалізувати цю можливість.
ELLE Як використання БПЛА впливає на ефективність ведення бойових дій сьогодні?
К.Ч. Безпосередньо впливає, тому що це очі наших військових. Ми маємо цифрову мапу Delta, куди наносяться ворожі об’єкти, склади, техніка; це стріми з тисяч наших БПЛА по лінії бойового зіткнення, які накопичуються в одну систему і розносяться за допомогою ШІ прямо на карту. Це дуже сильно зменшує людський фактор і спресовує фактично час на роботу з такими даними. Це наша технологічна перевага над ворогом. Ми бачимо, що завдяки дронам ми десь перекриваємо роботу нашої артилерії, допомагаємо нашій піхоті. Я вважаю, що наступний етап війни — це взаємодія піхотної частини з дроново-штурмовими підрозділами. Тобто прикривати наших піхотинців мають дроново-штурмові підрозділи. Ми вже розуміємо, як це робити, як це об’єднати в один цифровий простір, і вже втілюємо за допомогою наших інструментів. ʼ
Ми рухаємося настільки швидко, наскільки це можливо. Бо в нас немає вибору: ми маємо перемогти ворога.
Тут важливо сказати, що ворог також постійно розвивається, думає над контрзаходами. Наприклад, коли ми почали активно працювати з FPV-дронами, противник розгорнув окопні модульні РЕБи, щоб боротися з нашими дронами. Ворог, звичайно, має більше людських ресурсів, більше озброєння, але я бачу, наскільки ми винахідливі, наскільки ми можемо застосовувати технологічну тактику роботи з дронами, що ми дійсно переважаємо нашого ворога в певних напрямках. Але заспокоюватися не можна. Потрібно розвиватися блискавично швидко. До речі, у листопаді в Міноборони ми оголошували хакатон «Наступ машин 2.0», покликаний об’єднати таланти для створення новітніх технологічних рішень, які допоможуть протидіяти засобам противника та зберігати життя наших військових. «Наступ Машин 2.0» фокусувався на двох викликах: протидія керованим авіабомбам та протидія дронам з оптоволоконним керуванням. Це була гарна можливість для інноваторів і розробників доєднатися і запропонувати ідеї, продукти чи готові рішення. Нам було дуже важливо, щоб усе суспільство підключилося до цієї задачі. За підсумками 12 найкращих команд отримають гранти на розвиток загальною сумою $150 000 та підтримку Міноборони у швидкому тестуванні та втіленні рішень.
ELLE Чи використовуються супутникові знімки та інші космічні технології для спостереження й аналізу ситуації на полі бою?
К.Ч. Звичайно, ми використовуємо супутникові знімки як розвідувальні дані. Вже не перший рік маємо повний цикл від отримання цих даних до нанесення в дельті ураження. Ми працюємо з декількома відомими на весь світ космічними компаніями напряму, в нас є окрема команда в цифровому директораті, якою я дуже задоволена.
ELLE Як технології штучного інтелекту допомагають в координації дій та плануванні операцій?
К.Ч. Система Delta аналізує тисячі стрімів БПЛА, фактично детектує по заданих параметрах або техніку, або особовий склад, або інші об’єкти. Підсвічує це диспетчеру або аналітику, який передає дані підрозділу. Таким чином ми дуже сильно економимо час наших людей і даємо можливість, коли людська рука втомлена, не втрачати з радарів потрібні цілі.
ELLE Як забезпечується кібербезпека в контексті цифровізації оборонного сектору?
К.Ч. Нам вдалося зібрати дуже потужну команду з кібербезу, це люди, які до повномасштабної війни працювали в топових ІТ-компаніях, які добровольцями прийшли 24 лютого. І зараз вони працюють у нашому Центрі реагування на кіберінциденти, який фактично був заснований за моєї каденції і за лідерства міністра оборони Рустема Умєрова. Це аналог ізраїльського 8200 (підрозділ радіоелектронної розвідки, що входить до Управління військової розвідки Армії оборони Ізраїлю; є одним з найбільших таких підрозділів у світі. — Ред.). Для багатьох членів команди це пік кар’єри — захищати державні системи в період війни й активних атак ворога. Я можу стверджувати, що команда з кібербезу — одна з найсильніших у ландшафті державних команд. Тут працюють талановиті люди, яким я довіряю захист наших масових продуктів: «Резерв+», «Армія», система Delta.
ELLE Чи є тенденція до зменшення кібератак з боку противника?
К.Ч. Спроби регулярні, їх не менше, вони, навпаки, стають більш «елегантними». Ворог теж не стоїть на місці, він постійно пробує різні точки атак. Кібердомен визнаний союзниками в цивілізованому світі окремим доменом, де відбувається війна.
Зараз ми ведемо найбільшу сухопутну війну на континенті, я впевнена, що всі наступні війни будуть більш гібридними й компілюватимуться з космічним доменом.
Не є таємницею, що до цього у світі готуються всі відповідні інституції, не тільки армії, а й спеціальні служби. Тут Україна фактично перебуває в топі, тому що вміє реагувати на ці виклики й нарощувати свої спроможності. Українці дуже розумні, дуже фахові і дуже патріотичні, тому що захист таких систем потребує ще й відданості. Моніторинг 24 на 7 — це надскладна задача.
ELLE Чи є сексизм та ейджизм в Силах оборони і упереджене ставлення до заступниці-жінки?
К.Ч. Я інколи жартую, що я як ракета з боєголовкою, наведеною на результат. Тому фокусуюся на основному й не звертаю уваги на другорядне: хейт, скептицизм в розрізі ейджизму, сексизму тощо. Різні були етапи. Але навіть якщо перше враження про мене й мою діяльність складалося хибним, через кілька місяців до мене підходили й говорили, як комфортно зі мною працювати. Є низка колег, яким не соромно визнати, що вони десь помилялися, якимось чином суб’єктивно оцінили.
Водночас я завжди залишаю простір для роздумів і вдосконалення: можливо, щось недобачаю, можливо, варто більше розвиватися. Тому що кожного дня приймаю рішення, які впливають на розвиток армії. Я маю бути з відкритим мисленням: десь бути початківцем і чути так, наче не маю бекграунду, десь, навпаки, сказати: «Ні, друзі, ви рухаєтеся не туди, неправильна архітектура, у мене є 10 000 професійних годин». Це персональне навантаження. Коли ти постійно береш на себе відповідальність — за понад 400 людей в штаті, за 3,7 млн користувачів наших масових продуктів, — ти сторукий і стоокий водночас. Це складно. Це неабиякий виклик для особистості. Незалежно від статі.
ELLE Чи лишається у вас час на приватне життя? Що вас мотивує і наповнює працювати далі на таких швидкостях?
К.Ч. Дуже хочу згадати в цьому контексті свою улюблену книгу, яку раджу всім: «Людина в пошуках справжнього сенсу» Віктора Франкла. Це розповідь психотерапевта, який опинився у фашистському концтаборі, про те, яким чином йому вдалося протриматися і не втратити людяності та сенсу життя. Він писав, що першими зламалися ті, хто думав, що це все закінчиться завтра. Другими — ті, хто думав, що це не закінчиться ніколи. Впоралися з величезним стресом ті, хто прийняли рішення, що буде як буде, а вони реагуватимуть на те, що відбувається зараз, і залишатимуться стійкими. Франкл постійно моделював собі, що вийде з концтабору і буде лектором-психотерапевтом, уявляв, як читає лекції, це його тримало і допомагало психологічно вистояти. Бо найстрашніше — це коли людина ламається психологічно. Так і в мене: я дуже хочу перемоги, щоб усім людям, які віддали свої життя, здоров’я, сили, ми віддавали пошану, щоб ми рухалися після перемоги до розвитку, до економічних здобутків. Я постійно стараюся придумувати майбутнє і моделювати його. Мені це надає сили. Надає сили думка про команду, яка виконала величезну роботу за рік. Дуже тішать повідомлення від користувачів наших продуктів, їхні подяки — мій тихий спокій. У мене є книжка «365 ідей для гарного дня», в якій розповідається про практику подяки партнерам і всім, хто тебе підтримує. Я згодна, нам необхідна культура вдячності, подяка завжди підсилює і наповнює.
Коли мені складно, я згадую кадри з того документального відео, де В’ячеслав Чорновіл з колегами вносять український прапор до Верховної Ради. На їхніх обличчях абсолютно дитяче щастя, щастя людей, які стали свідками історичного моменту. Я згадую цей момент із думкою, що ми сьогодні зобов’язані не втратити шансу, який дуже складно здобувався. По суті, ми маємо зараз ні на що не звертати увагу — ні на втому, ні на образи, ні на скептицизм, — і летіти до заданої цілі, щоб Україна була незалежною, успішною, щоб ми рухали цю державу. Ми працюємо по 16–18 годин на добу, але доводимо, що успішні проєкти можуть бути, цифровізація армії реальна, вона вже відбувається.