Новини / Світ моди

10 фактів про унікальний Свидовецький масив, що перебуває під загрозою знищення

Боротьба за унікальний Свидовецький масив, що розташований на Закарпатті, триває. Так, на високогір`ї хребта Свидовець планують побудувати найбільший в Україні гірськолижний комплекс, який стане продовженням «Буковелю» у сусідній Івано-Франківській області. Втім, екологи вважають, що будівництво такого комплексу може стати справжньою катастрофою для природи України. Ми зібрали десять фактів про Свидовецький масив, які доводять його надзвичайну унікальність.

1. Свидовецький хребет є третім за висотою після Чорногори та Мармароського масиву. Окрім цього, він є одним із наймальовничіших гірських масивів Українських Карпат.

2. Завдяки своєму екологічному значенню та різноманіттю флори й фауни, Свидовець входить до Смарагдової мережі Європи — мережі територій особливого природоохоронного значення, важливих для збереження біорізноманіття, в країнах Європи й Африки.

3. Одна з головних особливостей Свидовця — наявність на ньому унікальних високогірних озер льодовикового походження. Тут можна зустріти чашоподібні заглибини, які при відступанні льодовиків заповнились водою й утворили льодовикові озера. Найвідоміші з них — озера Ворожеска, Апшинець та Герешаска (Догяска).

4. Флора на Свидовецькому масиві вражає своїм різноманіттям та унікальністю — тут можна побачити безліч рослин, що входять до Червоної книги України: тирлич жовтий, айстру альпійську, едельвейс і не тільки. Не менш різноманітною є фауна Свидовця — ці місця є домом для бурого ведмедя, плямистої саламандри, махаона, волохатого сича тощо.

5. Свидовець — рай для тих, хто любить піші походи та підкорення вершин. Всього Свидовецький гірський масив налічує 9 вершин, найвідомішими та найвищими серед них є гори Близниці (1881 м та 1872 м), гора Великий Котел (1771 м) та гора Догяска (1761 м).

6. Масив відомий своїми буковими лісами — вони піднімаються тут до висоти 1380 м, що є найвищим показником в Українських Карпатах. А ось вище, починаючи з 1400 метрів над рівнем моря, на Свидовці ростуть лише трави — завдяки цьому навколо відкриваються неймовірні краєвиди.  

7. Гори Свидовця — це також суцільні пасовища та полонини. Там можна побачити корів, коней та овець, поспілкуватися з місцевими жителями, познайомитися ближче з побутом і культурою гуцулів та спробувати смачні місцеві сири: бриндзу, будз і вурду.

8. Свидовець простягається майже на 50 км поміж річок Чорна Тиса та Тересва, тож масив ідеально підходить для довгих походів влітку: прогулянки з неповторними видами можна доповнювати купанням в чистій крижаній воді.

9. Свидовець чудово підходить для любителів велотурів — по хребту проходить ґрунтова дорога, з якої відкриваються неймовірні гірські краєвиди. Для тих, хто не любить піші походи, це унікальна можливість познайомитися з масивом ближче та насолодитися всіма його унікальними особливостями.

10. Свидовецький масив знаходиться фактично у центрі Європи — всього за кілька десятків кілометрів, біля села Ділове, в позаминулому столітті було встановлено символічний знак «Центр Європи».

На сайті президента України Володимира Зеленського з`явилася петиція, автори якої закликають захистити дику природу Свидовця.

«Свидовець — це гірський масив у Закарпатській області, одне з найкрасивіших місць Українських Карпат. Це праліси, високогірні луки, льодовикові озера та річки. Це місце, де все ще залишилися ведмеді, рисі та десятки інших рідкісних тварин та рослин, які охороняються Червоною книгою України та мінімум чотирма міжнародними конвенціями. Однак унікальна дика природа Свидовця перебуває під загрозою знищення. У 2016 році з’явився проект будівництва на Свидовці однойменного гірськолижного курорту. За проектом приватної компанії, курорт площею 1400 гектарів включатиме 230 кілометрів лижних трас, кількадесят підйомників, готелі та іншу інфраструктуру. Курорт розрахований на 28000 відпочивальників одночасно», — йдеться у петиції.

«Зберегти Свидовець не так важко. Екологи вже подали клопотання про створення заказника загальнодержавного значення «Вільний Свидовець». У разі створення заказник дозволить захистити унікальну природу Свидовця. До того ж, заказник сприятиме розвитку зеленого туризму, традиційного народного господарства та виконанню євроінтеграційних зобов’язань України», — пропонують рішення автори петиції.

Підписати петицію можна  за посиланням.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *